21.3.2026
Jalkapallon Veikkausliigan uusi kausi potkaistaan käyntiin huhtikuussa. Uuteen kauteen kohdistuu erityinen mielenkiinto, kun Suomen kiinnostavimmat jalkapallo-ottelut, Turun derbyt, tekevät paluun vuosien tauon jälkeen. FC Inter ja TPS kohtaavat paikallispeleissä Veritas Stadionilla toukokuussa ja elokuussa.
Derbytunnelmaan ja uuteen futiskauteen virittäytyminen alkaa kuitenkin jo ensi viikolla, kun kauppakeskus Myllyssä Raisiossa järjestetään uuden Veikkausliiga-kauden avajaisetkot. Kauden avajaisetkot järjestetään lauantaina 28.3. kello 11.00–16.00. Tapahtumapaikkoina toimivat Myllyntori ja Stadium Mylly.
Veikkausliiga-kauden avajaisetkoilla pääsee tapaamaan FC Interin ja TPS:n pelaajia, haastamaan pelureita pöytäfutiksessa sekä kokeilemaan onneaan onnenpyörässä. Molempien seurojen kausikortteja, ottelulippuja ja kannattajatuotteita on totta kai myös myynnissä.
Myllyn Stadiumissa on Veikkausliiga-etkojen aikaan lauantaina 28.3. erikoistarjouksia. Turkulaisseurojen liigapelaajilta voi kysyä kokemuksia ja vinkkejä sopivien nappiksien valintaan.
Lapsiperheitä tapahtumassa ilahduttavat TPS:n, FC Interin ja Myllyn maskotit. Derbytunnelman huippuunsa virittävät juontajat Osku Valtonen ja Juhani Koskinen. Sohvaperunat-kaksikon vetämissä haastatteluissa päästään kuulemaan pelaajien tunnelmia uuden kauden alun kynnyksellä.
Tervetuloa virittäytymään yhdessä uuden jalkapallokauden tunnelmiin!
Veikkausliiga-kauden avajaisetkot
lauantai 28.3. kello 11–16
kauppakeskus Mylly: Myllyntori & Stadium Mylly
paikalla FC Interin ja TPS:n liigapelaajia
juontajina Juhani Koskinen ja Osku Valtonen
Myllyn Stadiumissa päivän aikana erikoistarjouksia