Tangomarkkinat semifinaali

Tangomaraton hurmaa Myllyntorilla lauantaina 19.5.

Tangomarkkinoiden semifinaali eli tangomaraton järjestetään tänä vuonna Kauppakeskus Myllyssä lauantaina 19.5.2018. Päivä täyttyy vauhdikkuudesta ja tangotunnelmasta kun 64 taitavaa tangokuninkaallisehdokasta esiintyy Myllyntorilla kello 9.30-18.50 ja tuomariston vetäytyessä pohtimaan suorituksia nähdään upeita tanssiesityksiä. Päivän päätteeksi tuomaristo valitsee kahdeksan parasta mies- ja naiskilpailijaa jatkamaan kohti kesäkuussa käytävää finaalien karsintaa.

Tangomaratonin Semifinaalin seremoniamestarina toimii Tangokuningatar Maria Tyyster ja paikan päällä nähdään myös aiempien vuosien Tangokuninkaallisia kannustamassa kilpailijoita ja tapaamassa yleisöä. Tervetuloa seuraamaan lumoavaa tangomaratonia ja kannustamaan suosikkiasi jatkoon! Alta löydät päivän aikataulun.

 

9.30–9.35 Päivän avaus

9.35–10.40 Ensimmäisen kierroksen kilpailijat 1–16

1 Tarja Aro Forssa Kuun hopeaiseen viittaan
2 Saana Sassali Helsinki Rannalla
3 Petri Kiiski Huittinen Miksi kerroit mulle valheen
4 Johannes Kujala Vimpeli Punatukkaiselle tytölleni
5 Anu Tamminen Riihikoski Naisen sydän
6 Piia Savo Nousiainen En antaa muuta voi
7 Markku Wilén Eura Jos minut vielä kohtaat
8 Jarno Kokko Espoo Romanesca
9 Toini Uusitalo Oulu Jäljet hiekassa
10 Saara Lehtonen Tampere Soi maininki hiljainen
11 Riku Yökallio Helsinki Sä kuulut päivään jokaiseen
12 Petri Lehtovirta Lahti Jos minut vielä kohtaat
13 Anne Kivi Lapua Rannalla tuulee
14 Katja Karisukki Oulunsalo Suudelmia ja shampanjaa
15 Kari Komulainen Turenki Hurmio
16 Juha Vanhanen Muurame Hiekkaa

10.45–10.55 Tuomaristopalaveri ja tanssiesitys

11.00–12.00 Ensimmäisen kierroksen kilpailijat 17–32

17 Tina Visuri Hamina Valoa ikkunassa
18 Jenni Aro Sahalahti Kuun hopeaiseen viittaan
19 Mika Mäkkeli Nurmes Romanesca
20 Jani Markus Jyväskylä Jos minut vielä kohtaat
21 Raisa Laine Helsinki Naisen sydän
22 Milja Markkanen Suonenjoki Jäljet hiekassa
23 Teemu Tuomi Raisio Soittakaa lujempaa
24 Seppo Pylkkänen Suonenjoki Tango Desiree
25 Mervi Levo Turku Rannalla
26 Minna Pentti Espoo Kultaiset korvarenkaat
27 Sami Jussi Alahärmä Hiekkaa
28 Jani Korhonen Göteborg, Ruotsi Hurmio
29 Katri Lamppu Oulunsalo Suudelmia ja shampanjaa
30 Tessa Friman-Lehto Pirkkala Soi maininki hiljainen
31 Benjamin Enroth Tampere Kasvot väkijoukossa
32 Ari Lavu Karstula Romanesca

12.10–12.25 Tuomaristopalaveri ja tanssiesitys

12.30–13.30 Ensimmäisen kierroksen kilpailijat 33–48

33 Hanna Hirvonen Nakertaja Rakkauden yö
34 Maria Lännenpää Kangasala Yöt, illat elokuun
35 Harri Laakso Ruokolahti Tule luoksein iltarusko
36 Saku Matias Riihimäki Tango Desiree
37 Saija Koivisto Seinäjoki Vaaralliset huulet
38 Essi Latva-Korpela Kauhajoki Naisen sydän
39 Jussi Lehtonen Jämijärvi Täysikuu
40 Tomi Kuusela Mynämäki Kuu, kylmä kuningatar
41 Piia Päivike Oulu Sateinen yö
42 Johanna Pakula Rauma Rannalla
43 Tino Ahlgren Turku Jos minut vielä kohtaat
44 Jukka Tynkkynen Savonlinna Haavetango
45 Virpi Piippo Tavastkenkä Kuun hopeaiseen viittaan
46 Anne Korkeamäki Eskilstuna Kultaiset korvarenkaat
47 Pekka Vaattovaara Hollola Romanesca
48 Hans-Veli Huhtala Loimaa Taivas salamoi

13.35–13.45 Tuomaristopalaveri ja tanssiesitys

13.50–14.50 Ensimmäisen kierroksen kilpailijat 49–64

49 Arja Keskinen Kurikka Valoa ikkunassa
50 Kia Heiskanen Siltakylä En antaa muuta voi
51 Marko Haapaniemi Kemi Romanesca
52 Pyry Hautamäki Virttaa Haavetango
53 Salla Markkanen Lohja Vie meidät rakkauteen
54 Sari Rautajärvi Rajamäki Naisen sydän
55 Teemu Ahtonen Joensuu Hurmio
56 Tuomas Kela Tampere Täysikuu
57 Nina Åkerman Ähtäri Sateinen yö
58 Sissi Uusikylä Parola Vaaralliset huulet
59 Nando Blomerus Enskededalen, Ruotsi Tango Desiree
60 Paavo Asunmaa Alavus Haavetango
61 Anne Simonen Löytänä Muistojen peili
62 Niina Karhulahti Salo Rannalla
63 Tuukka Lehtonen Mikkeli Soittakaa lujempaa

14.55–15.20 Tuomaristopalaveri ja tanssiesitys

15.30 Toiselle kierrokselle jatkoon päässeet julkistetaan

15.40–16.40 Toisen kierroksen kilpailijat 1–16 esiintyvät

16.40–16.50 Tuomaristopalaveri ja tanssiesitys

17.00–18.00 Toisen kierroksen kilpailijat 17–32 esiintyvät

18.10–18.35 Tuomaristopalaveri ja tanssiesitys

18.40 Semifinalistien julkistus!